R.Hero reality, s.r.o., Markéty Kuncové 3801/2, 615 00 Brno, tel: 530 327 674, fax: 530 327 675
Titulní strana
Tisk. prohlášení
Co o nás napsali
Fotogalerie
Kontakty

Za obývák s kanálem dají šest tisíc

Autor: TEREZA STRNADOVÁ,Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava,8.12.2007, prevzaté

Zatímco ministryne pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková chystá projekt, který má pomoci romským rodinám z bídy, redaktorka MF DNES navštívila místa, ve kterých také žijí brnenští Romové.

Brno - Ve srovnání s okolními domy je tenhle na první pohled odlišný. Oprýskaný, šedý, neútulný. Ze špinavých oken visí prádlo. A za rozbitými a pomalovanými vchodovými dvermi se skrývá jiný svet.
"Koncentrace bídy," komentuje ubytovnu pro sociálne vyloucené Romy Jitka Tesarová z odboru sociální péce brnenského magistrátu.

Na chodbe záchod
Na tmavé chodbe s pocmáranými a poškrábanými zdmi leží kousek od sebe dve záchodové mísy. Opodál jim spolecnost delají igelitové tašky s odpadky.
Romové procházející kolem skupinku sociálních pracovnic zkoumave sledují. Pod nohama se návšteve domu motají deti.
Tesarová vytahuje fotoaparát a tmou probleskne svetlo. Míríme po schodech do druhého patra.
"Hej, co si nás fotíš," kricí za námi skupinka Romu zpod schodu. Pocit bezpecí roste s poctem vystoupaných schodu.

V pokojích plísen
Druhé patro není o nic útulnejší. "Vy jste ze sociálky?" ptá se mladá žena a tvárí se vydešene.
"Jestli platíte, nemáte se ceho bát," uklidnuje ji Tesarová. Viditelne to ale nepomohlo.
Pracovnice jdou zkontrolovat dve rodiny. V prvním byte, pokud se tak dá nazvat pokojícek 4 krát 5 metru, ve kterém bydlí pet lidí, práve kojí žena. Další ctyri deti pobíhají kolem. Ve zhruba metrové chodbicce se na zemi válí rezavý varic a špinavé nádobí. Zdi pokoje jsou olezlé plísní.
"Malá má astma," stežuje si žena. Na zemi leží nekolik matrací, které rodina každý vecer rozloží na zem. Za pokoj platí mesícne sedm tisíc korun plus elektrinu a vodu.
Najednou se rozrážejí dvere a do už tak stísneného prostoru vbehne rázná žena, správkyne objektu.
"Kdo vámdovolil tady fotit?" kricí na sociální pracovnice. Po chvíli vysvetlování, že úrednice si vlastne nic nevyfotily, nasupene odchází. Kojící žene je do breku.
"Ona me ted vyhodí," vzlyká. Pracovnice slibují, že se za správkyní ješte staví a vysvetlí jí celé nedorozumení. Správkyne má evidentne respekt.

Nájemníci jsou rukojmí
Pokracujeme ke druhé rodine. Matka rodiny vydešene kroutí hlavou. "My se prece neznáme," šeptá a zavírá dvere pred nosem. Má strach. Správkyne totiž vše bedlive sleduje zpod schodu.
Pri odchodu zastavuje pracovnice jedna z obyvatelek domu. "Platím osm tisíc nájem, ale úcet dostávám jen na pet tisíc. K tomu musím platit vodu, ale já nemám ani záchod," drmolí nervózne s ostražitým pohledem kolem sebe.
Obyvatelé jsou neco jako rukojmí. Poštovní schránky jsou neoznacené a v dezolátním stavu. Složenku se sociálními dávkami proto prebírá správkyne domu. "Podle toho, kolik kdo bere, vymeruje nájemné," vysvetlují pracovnice magistrátu. Cestou ven správkyni míjíme. Už mírneji vysvetluje, že to v dome není žádný med a že si to neumíme predstavit. To opravdu neumíme.

V dome se evidentne porušují lidská práva.
"Kdyby je ale správkyne vyhodila, skoncili by na ulici. Ubytovna je pro ne taková poslední štace," prosí Tesarová, aby MFDNES nezverejnovala ani jména dotcených, ani lokalitu, ve které dum stojí.

Bydlí v místnosti pro popelnice
K další žene, kterou jdou sociální pracovnice zkontrolovat, není lehká cesta. Vede skrz tmavý pruchod a špinavý dvur, kde páchne kanál. Na konci neceho, co vypadá jako úschovna pro kola, otevírá nenápadné dvere asi šedesátiletá žena.
Drív bydlela v Prízové ulici v dome, který letos vyhorel. Jeho nájemníci byli doslova rozstrkáni po Brne. V malé kuchynce má žena pod stolem matrace, druhý pokoj zabírá dvoupatrová postel.
"Smrdí mi tady ten kanál," ríká žena a ukazuje doprostred pokoje, kde je v zemi zabudované víko od kanálu. Na udivené pohledy reaguje vysvetlením. "Tohle byla drív místnost pro popelnice."

Žena za ni platí šest tisíc korun mesícne.
Pracovnicím se sveruje. V "byte" s ní žije i dcera se ctyrmi detmi. "Nemají kam jít. Vubec. Nenechám je na ulici. Ale kdyby to zjistil domovník, vyhodí me i s celou rodinou, pomozte mi," vysvetluje svoji situaci a domlouvá si termín návštevy magistrátu.

Není alternativa
Odcházíme. Žena se srdecne loucí a vyzývá k další návšteve. Zacpává si u toho nos. Kanál smrdí.
"Ona nemá kam jít, ale ani my nemáme alternativu. Mesto nemá kde ji ubytovat," ríká Tesarová. Podle ní se problém neplaticství stupnuje. "A lidí na dlažbe bude pribývat," prorokuje sociální pracovnice. Romské rodiny podle ní ubytovávají své príbuzné, macká se i nekolik rodin v jednom byte.
"Není cílem jim nasypat peníze. Ale abychom je naucili, že existuje systém a že nájem musí platit. A pak neskoncí na ubytovne nebo v místnosti pro popelnice," dodává smutne.


*** * Z výzkumu
Romská ghetta jižní Moravy (výzkum spolecnosti GAC): Brno (Bratislavská, Prícní, Francouzská, Dornych), Zastávka u Brna (dve místa), Breclav (patnáctibytový dum na periferii mesta), Hodonín (dva ctyrpatrové domy v centru), Ivanovice na Hané (dum o dvou bytech v centru), Vyškov (dva bytové domy v centru), Znojmo (jednopatrový dum v centru).
Kde Romové berou peníze (výzkum spolecnosti Socioklub): Romové žijí ze dne na den. Peníze jim dojdou v polovine mesíce, protože utrácí dvakrát tolik, než vydelají. Pujcí si od nekoho z rodiny, kdo dostává drív sociální dávky. Pak to vrátí. Mezitím se objeví nejaká práce na cerno. A peníze se tocí dokola. Stací jim to. Rodina je pro ne jistota, nemají potrebu jít pracovat.




R. Hero reality s.r.o., Markéty Kuncové 2, 615 00 Brno, e-mail: ubytovani@rhero.cz